Jak wyczyścić biżuterię z metalu?
Jak wyczyścić biżuterię z metalu?

Biżuteria, niezależnie od tego czy klasyczna, minimalistyczna czy bogato zdobiona pozwala każdej kobiecie wyróżnić się, podkreślić indywidualny styl. To ona niejako dopełnia, domyka stylizację, jaką wybieramy na co dzień czy też od święta. Nic więc dziwnego, że panie niemalże na całym świecie uwielbiają być obdarowywane właśnie łańcuszkami, zawieszkami, kolczykami, bransoletkami i pierścionkami, które to najczęściej kolekcjonują przez całe życie, by z czasem przekazać swoim córkom i wnuczkom. Biżuteria będzie miała jednak szansę przetrwać wszystkie te lata w niezmienionym stanie tylko wówczas, gdy zostanie wykonana z wysokiej jakości materiałów, a także odpowiednio konserwowana. Dlatego podpowiadamy, jak wyczyścić biżuterię z metalu.

Konserwacja srebra, czyli jak wyczyścić biżuterię z metalu?

Do najczęściej wykorzystywanych do produkcji biżuterii metali, prócz zdecydowanie najpopularniejszego i najbardziej szlachetnego złota zaliczamy srebro oraz stal nierdzewną będącą właściwie stopem metali. W związku z tym nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie tytułowe, czyli: „Jak wyczyścić biżuterię z metalu?”, bowiem to zależy z jakiego metalu została ona wykonana. Jeśli chodzi o srebro, dobrym sposobem jest przygotowanie domowego płynu do czyszczenia srebra. Jak to zrobić? Otóż mały garnek wystarczy wyłożyć folią aluminiową, wlać do niego wody, dosypać kilka łyżek sody kalcynowanej i całość podgrzać. Do takiego roztworu należy włożyć na nie więcej niż dwie minuty srebrną biżuterię, a następnie dokładnie wypolerować ją miękką ściereczką. Poza tym, dobrym pomysłem jest użycie odrobiny sody oczyszczonej bądź też pasty do zębów.

Konserwacja stali nierdzewnej, czyli jak wyczyścić biżuterię z metalu?

Jak już zostało wspomniane odpowiedź na pytanie o to, jak wyczyścić biżuterię z metalu jest różna dla różnych metali. O ile do konserwacji srebra sprawdzają się pasty do zębów, soda oczyszczona oraz domowy roztwór wody z sodą kalcynowaną, o tyle biżuterię ze stali nierdzewnej najłatwiej wyczyścić… płynem do mycia naczyń. Jak wyczyścić biżuterię z metalu przy pomocy takiego detergentu? Przede wszystkim bardzo ważne, aby nie sięgać po druciaki czy myjki o ostrej powierzchni, ponieważ te mogłyby doprowadzić do powstania rys. Wystarczy więc ciepła woda i płyn do naczyń, ewentualnie delikatna ścierka/gąbka, a w razie silniejszych zabrudzeń odrobina amoniaku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl